• https://www.facebook.com/copumuzaltindegerinde/
  • https://twitter.com/PAKTOPRAK
Linkler
Facebook

Twitterhttps://twitter.com/PAKTOPRAK

Karbon Birikimi

Kompostlama-İçermeyen Teknoloji Sistemindeki Karbon Birikimi Tekniği

Kompostlama-İçermeyen Sürecinde Karbon Birikimi İllüstrasyonu :

Kompostlama-İçermeyen Teknoloji karbon tutma yeteneğine sahiptir. Kompostlama -İçermeyen Teknoloji atıkların parçalanmasınde mikropları kullanmaz ve reaksiyon için gereken zaman çok kısa bir süredir. Yani CO2 emisyonu ile ilgili sorunlar yoktur,  sadece, tedavi esnasında sadece karbon hafif izleri serbest kalır. Bu sadece insanlardaki gıda sindirimi sonrası gaz çıkışı gibi (yani osuruk) ve aslında, Kompostlama-İçermeyen Teknoloji insan sindirim sürecinin çalışma prensibinden esinlenmiştir. Bununla birlikte, geleneksel kompost / hızlı fermantasyonda, karbon içeriğinin yaklaşık 50 ~ 60'ı karbon dioksit emisyonu ile kaybolur.

Aşağıdaki şekilde, tedavi öncesi kuru organik atıkların kompozisyonu gösterilmiştir. Burada karbon içeriği yüksek ve NPK içeriği çok düşük olduğunu görebiliriz.

Aşağıdaki şekiller ise , geleneksel tedaviler (kompost, hızlı fermantasyon, Biyogaz, çöp vb.) sonrası organik atıkların kompozisyonu gösterir. Burada, NPK oranının hala düşük olmasına rağmen, karbon içeriğinin önemli ölçüde azaldığını görebiliriz.

Aşağıdaki resimde, Kompostlama-İçermeyen tedaviden sonra organik atıkların kompozisyonu görülmektedir. Burada NPK içeriğinin yüksek seviyeye ayarlandığını ve karbon içeriğinde hiçbir fark oldmadığını görebiliyoruz. Neden bu oluyor?

Bunun nedeni, kompostlama-içermeyen işlemi sırasında ilave edilen bizim özel formülümüzdür (organik enzimler + besin katkı maddeleri) ve besleyici katkı maddeleri tam olarak müşteri gereksinimleri ve amaçlarına göre ayarlanabilmektedir. Kompostlama-içermeyen sistemin son ürünü, yüksek kaliteli gübre standartındadır.

Kompostlama-içermeyen Sonu Ürün En Karbon Deposudur

Şimdi, birçok karbon tutma teknikleri mevcuttur, kompress ve toprak derin katmana karbondioksit borusu gibi. Ama karbon tutmak için bir doğal depo olarak toprak kullanmak ne şekilde etkili olabilir. Neden toprak tüm canlıları besler? Bunun nedeni , zengin organik madde ve mineral içermesidir. Kompostlama-içermeyen işlemi sırasında herhangi bir karbon kaybı olmadığı için  son ürünler içinde karbon depolanmaktadır. Bitkileri ve toprak emme yoluyla, toprak üzerine bunu uygularken yeni bir canlılık içine organik karbon transfer edebiliriz.