• https://www.facebook.com/copumuzaltindegerinde/
  • https://twitter.com/PAKTOPRAK
Linkler
Facebook

Twitterhttps://twitter.com/PAKTOPRAK

13.09.2013 - İneklere Zeki Müren Dopingi

Kırklareli’de Türk Sanat Müziği dinleyen ineklerin, süt veriminde artış yaşandı. Ahırına müzik sistemi kuran çiftçi, hayvanların müzik dinleyerek uysallaştığını söyledi.

                 

Kırklareli’de ahırına müzik sistemi kuran çiftçi, hem ineklerin uysallaşmasın sağladı hem de ineklerin süt verimini artırdı.

Kırklareli’nin Karakoç köyünde 25 yıldır hayvancılık yapan ve ineklerinin süt veriminin düştüğünü gören Hüseyin Uzun, ilginç bir yönteme başvurdu. Televizyonda Hollanda’da ineklere müzik dinletildiğini gören Uzun, verimi düşen kendi ineklerine de müzik dinletmeye karar verdi.

Ahırına müzik sistemi kuran Uzun, otlamadan gelen ineklerine hergün düzenli olarak Türk Sanat Müziği dinletiyor. Bu sayede ineklerinin uysallaştığını ifade eden Uzun, aynı zamanda ineklerde günde 2 ile 5 litre arasında süt veriminde de artış yaşandığını kaydetti.

Ahıra kurulan müzik sistemi ile otlamaktan gelen 30 inek, yem yerken ve sütleri sağılırken Zeki Müren dinliyor.

İneklerin moralini yükseltmek ve süt verimini arttırmak için Türk Sanat Müziği dinlettiğini anlatan Uzun, ineklerin süt verimin de 2-5 litre arasında artış olduğunu belirtti. Çiftçi Uzun, “Türk Sanat Müziği dinleyen ineklerin psikolojisi iyi, moralleri yüksek olduğundan süt veriminde 5 kilograma kadar artış olduğunu fark ettim “dedi.

İnekler müzik dinlerken uysallaştığı için daha kolay ve verimli sağıldığını ifade eden Uzun,  müzik dinletmeden önce hayvanlardan 15 litre süt aldıklarını, müzik dinletmeye başladıktan sonra ise 20 litre süt almaya başladıklarını kaydetti.

http://www.tarimtv.gov.tr/HD3310_ineklere-zeki-muren-dopingi.html