• https://www.facebook.com/copumuzaltindegerinde/
  • https://twitter.com/PAKTOPRAK
Linkler
Facebook

Twitterhttps://twitter.com/PAKTOPRAK

Dünyanın En Küçük Böceği

Üniversite zararlılara karsı faydalı böcek üretmeye başladı

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi, zararlı böcekler ile ilaç kalıntılarının sebze ve meyvelere verdiği sıkıntıların önünü geçmek için dünyanın en küçük faydalı böceğini üretme çalışması başlattı.

                                 

Proje Koordinatörü Prof. Dr. Cem Özkan'ın önderliğinde yapılan eğitim ve saha çalışmaları ile üreticiler de yeni yöntem hakkında bilgilendiriliyor. Prof. Dr. Cem Özkan konuyla ilgili verdiği bilgide, yaptıktan çalışmalarda zararlı böceklere karşı faydalı olarak nitelendirilen böcekler kullandıklarını belirterek, üniversite olarak günde 100 bin faydalı böcek üretimi yapabildiklerini vurguladı. Türkiye'de zararlı böceklere karşı mücadele de yılda milyonlarca lira harcandığına dikkat çekti. İlaç kalıntıları nedeniyle insan sağlığının risk altında olduğunu, ihraç edilen sebze ve meyvelerin ihracatının ilaç kalıntısı nedeniyle ülkelerden geri gönderilmesiyle toplarca ürünün çöpe gittiğinden söz eden Özkan, buna çözüm arayan yerlerden birisinin de Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi olduğunu dile getirdi. Bu kapsamda Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümünde yapılan Ar-Ge çalışmaları ile faydalı böcekler kullanılarak zararlı böcekler, kimyasal ilaçlar kullanılmadan imha ediliyor.

Dünyanın En Küçük Böceği

Prof. Dr Cem Özkan, Ankara'nın Ayaş ilçesinde söz konusu projeyi deneme aşamasında olduklarına işaret ederek, "Projemiz Tarım Federasyonu ve Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen bir proje, ilaçlara alternatif biyolojik mücadeleyi içeriyor. Bu biyolojik mücadele etmeni olarak da faydalı böcekleri kullanıyoruz. İç kurduna karşı bu böcekleri kullanıyoruz. Yani böceklerin zararını yine bir böcek kullanarak önlüyoruz." dedi. Özellikle elma üretiminde Türkiye olarak dünyada ön sıralarda olduklarını kaydeden Özkan, şöyle devam etti: "Maalesef ki elma iç kurdu, elmaları ihracatta değerlendirmemizi engelliyor. Bu böcekle savaş için bazen 6-7 defa ilaçlama yapmak gerekiyor ve bu durum insan sağlığı için hem zarar oluşturduğu gibi kalıntı nedeniyle elmaları ihracata gönderemiyoruz. Bunun yanında böcekler direnç oluşturduğunda bir sonra ki yıl çok daha zehirli ilaçları kullanmak zorunda kalıyoruz. Oysa onun yerine şimdi biz dünyanın en küçük böceği olan Arıcık (Trichogramma) kullanarak bu iç kurtlarının yumurta döneminde bu böceğin yumurtaları yemesi suretiyle mücadele ediyoruz. Bu şekilde ilaç kullanımı bekli de hiç olmayacak beklide 1 veya 2 defa olacak. Çiftçimiz de ekonomik olarak bu işten karlı çıkacak."

Tarım Federasyonu yetkilisi Şahin Can da çalışmayla ilgili "Bizim bu projemizle birlikte kimyasalların asgariye ineceğini artı insanların sağlıklı bir şekilde besleneceğini düşünüyorum." dedi.

http://www.ankaraka.org.tr/tr/data.asp?id=1742