• https://www.facebook.com/copumuzaltindegerinde/
  • https://twitter.com/PAKTOPRAK
Linkler
Facebook

Twitterhttps://twitter.com/PAKTOPRAK

05.11.2011 - Kapıdağ "Çöp Dağı" Oldu..

Kırsal yaşamı sil baştan düzenleyecek olan Büyükşehir Yasası'nın çöp dağlarına çözüm üretip üretmeyeceği merak konusu.


Yusuf Yavuz
Balıkesir'in Erdek ilçesi sınırlarında bulunan Kapıdağ Yarımadası, ilgisizlik ve ihmal yüzünden adeta çöpdağına dönüştü. Yarımadada bulunan Erdek'e bağlı Ormanlı, Ballıpınar ve Çayağzı köylerinde traktörlerle deniz kıyılarına dökülen çöplerin oluşturduğu çöp dağları tatilcilerin tepkisini çekerken, çözüm için Büyükşehir yasası bekleniyor.

MARMARA’NIN KALBİNDE ÇÖP DAĞLARI TEPKİ ÇEKİYOR
Marmara Denizinin kalbinde yer alan Kapıdağı Yarımadası, birbirinden güzel koylara kurulmuş köyleriyle son yıllarda tatilcilerin gözde mekânlarından biri. Doğal güzellikleri ve barındırdığı kültür mirası ile bölge turizm master planlarında gelecek vaad eden alanların başında geliyor. Ancak ulaşımı oldukça zor olan Erdek'e bağlı köylerdeki çöp sorunu Kapıdağ Yarımadası'nın güzelliğine gölge düşüyor.

AĞIR KOKULAR VE KİRLİLİK SAĞLIĞI DA TEHDİT EDİYOR
Ormanlı, Ballıpınar ve Çayağzı başta olmak üzere yöredeki birçok köyde çöp depolama ünitelerinin bulunmaması yüzünden deniz kıyılarına ve yol kenarlarına dökülen çöpler, Kapıdağ'ı çöpdağı haline getirmiş durumda. Oldukça çirkin görüntüler ve ağır kokular yaratmasının yanında denize karışan atık suları sağlığı da tehdit ediyor.

ÇÖZÜM İÇİN BÜYÜKŞEHİR YASASI BEKLENİYOR
Bölgede gelişen turizmle birlikte yapılaşma yoğunluğu ve kullanım baskısının arttığına işaret eden Kapıdağı tutkunları, yöredeki eski köy evlerinin korunmasını ve planlı yapılaşmayla betonlaşmadan kaçınılmasını talep ediyor. Tepki çeken çöp sorunuyla ilgili görüşlerini aldığım yöredeki muhtarlardan bazıları, konunun Kaymakamlık gündeminde de olduğunu ancak çözüm için Büyükşehir Yasası'nın beklenildiğini söylüyor.

http://haber.sol.org.tr/kent-gundemleri/kapidagi-copdagi-oldu-haberi-82082